Kącik regionalny w naszej szkole
Warsztaty z lepienia gliny w klasie III
- 2
10 stycznia klasa trzecia odbyła warsztaty z lepienia gliny. Uczniowie wykonywali małe teatrzyki i miseczki, a wszystko to było możliwe dzięki materiałom, które klasa zdobyła biorąc udział w zeszłorocznym projekcie Mega Misja.
TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ
Dnia 15 lutego 2024 roku o godzinie 9.00 na hali sportowej w Herbach odbył się Turniej Piłki Nożnej dla dziewcząt i chłopców szkół podstawowych.
Celem turnieju było propagowanie gry w piłkę nożną wśród dzieci i młodzieży oraz integracja uczniów z terenu Gminy Herby, Gminy Boronów i Gminy Koszęcin. Ideą turnieju było również krzewienie sportowej rywalizacji w duchu zasad „fair play”.
W Turnieju dziewcząt i chłopców szkół podstawowych udział wzięli uczniowie z: Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Olszynie, Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Herbach, Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Lisowie, Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Boronowie oraz Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Koszęcinie.
Do rywalizacji przystąpiło 81 uczniów w dwóch kategoriach wiekowych: I kategoria wiekowa- rocznik 2011-1013 oraz II kategoria wiekowa- rocznik 2009-2010.
Rozgrywki odbywały się zgodnie z zasadami zdrowej i sportowej rywalizacji, a zawodnicy bez zastrzeżeń przestrzegali zasad fair play. Poszczególnym meczom towarzyszyły wielkie sportowe emocje.
Wyniki w kategorii grupy młodszej: I miejsce- ZSP Koszęcin, II miejsce- ZSP Boronów, III miejsce: ZSP Herby, IV miejsce- ZSP Lisów, V miejsce- ZSP Olszyna.
Wyniki w kategorii grupy starszej: I miejsce- ZSP Koszęcin, II miejsce- ZSP Boronów, III miejsce: ZSP Lisów, IV miejsce- ZSP Herby,
Skład drużyny naszej szkoły: Szymon Sowa, Kacper Mnich, Oliwier Smereczyński, Brajan Smereczyński, Mateusz Sikora, Paweł Dreszer, Adam Sowa, Filip Hampel, Maja Białas.
Podczas turnieju zawodnicy zostali poczęstowani słodkościami w postaci pączków.
Wszystkim zawodnikom i zawodniczkom gratulujemy sportowej postawy i wielkiego ducha walki.
Turniej organizowany był przez Zespół Szkolno- Przedszkolny w Olszynie oraz Zespół Szkolno- Przedszkolny w Herbach.
1
WALENTYNKI
Dzień świętego Walentego, popularnie zwany walentynkami, wpisał się już na stałe w harmonogram naszych szkolnych imprez i uroczystości. Co roku staramy się, aby ten dzień był wyjątkowy. Nie traktujemy go w kategoriach typowego Święta Zakochanych, ale przede wszystkim jako okazję do okazania sobie serdeczności, życzliwości, ciepła, podjęcia rozważań o miłości i jej sensie. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego i jego opiekuna tradycyjnie zorganizowano „pocztę walentynkową”. Wszyscy, którzy chcieli przekazać życzenia swoim sympatiom, wrzucali kartki walentynkowe (w większości własnoręcznie wykonane) do specjalnie przygotowanych pudełek. Trzeba przyznać, że szkolny listonosz nie narzekał na brak pracy, było bowiem wielu chętnych, którzy skorzystali z tej możliwości. Nie zabrakło wyrazów sympatii pod adresem Dyrekcji Szkoły, nauczycieli i wychowawców. W tym dniu obowiązywał także specjalny dress code - ubrania w kolorze czerwonym, a szkolne korytarze udekorowano w barwach zarezerwowanych dla Dnia Zakochanych.
2
DZIEŃ W PIŻAMIE
25 stycznia 2024 r. koniec tygodnia uczniowie naszej szkoły spędzili w niecodziennej, przemiłej atmosferze. Tego dnia większość uczniów i tych najmłodszych i tych starszych pojawiła się w szkole w piżamach. Na szkolnych korytarzach można było spotkać uczniów w kombinezonach piżamowych. Były tygrysy, misie, żabki i inne postaci z krainy bajek. Inni wskoczyli w swoje mięciutkie kapcie, ulubione piżamki i cieplutkie szlafroczki. Wśród uczniów na szkolnych ławkach można było spotkać ulubione podusie i przytulanki. Dzieciom bardzo spodobał się taki nietypowy dzień w naszej szkole. Mamy nadzieję, że zapadnie na długo w ich pamięci. Podziękowania składamy również rodzicom, którzy wykazali się wyrozumiałością, dobrym humorem i pozwolili swoim pociechom przyjść do szkoły w piżamach. Mamy również nadzieję, że widok nauczyciela w piżamie wywoła na Państwa twarzach uśmiech. To także jest dobry znak, że wszyscy pielęgnujemy w sobie dziecko i lubimy dobrą zabawę.
BAL KARNAWAŁOWY
We wtorek 23 stycznia 2024 r. w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Był to dzień niecierpliwie
wyczekiwany przez uczniów. Tego dnia sala gimnastyczna zamieniła się w piękną salę balową. Dzień
wcześniej Rada Rodziców przygotowała wszelkie elementy, które posłużyły do dekoracji sali. Dzięki
ich pomocy salę przyozdobiły różnokolorowe łańcuchy, serpentyny, balony. Zjawiskowy wygląd,
wprowadził uczniów w wesoły nastrój i zachęcił do wspólnej zabawy. Dzieci przebrane w kolorowe
stroje, własnoręcznie przygotowane maski i kotyliony, bawiły się wyśmienicie przy dźwiękach muzyki!
Nauczyciele urozmaicali zabawę ciekawymi konkursami i zabawami. Zwycięzcy byli nagradzani
słodyczami. W czasie przerwy dzieci miały czas na słodki poczęstunek. Była to również okazja do
wykonania pamiątkowych zdjęć w karnawałowych przebraniach.1
Bal karnawałowy w przedszkolu i klasach I-III
- 34
Uważni online
Zapraszam serdecznie chętnych Rodziców uczniów naszej szkoły na żywą lekcję „Uważni online”, która odbędzie się dnia 24.01.2024r. o godzinie 16:30 w szkole.
Spotkanie ma na celu uwrażliwić Państwa, jako opiekunów na problem uwodzenia w internecie i uświadomić znaczącą rolę w ochronie dzieci.
Daria Kaniecka
Psycholog
Wigilia w klasie III
Hej kolęda, kolęda...
6 grudnia odbyły się szkolne eliminacje do Gminnego Konkursu Kolęd i Pastorałek. Wyłoniono przedstawicieli do kolejnego etapu w każdej kategorii wiekowej.
Mikołaj w przedszkolu
- 10
Dnia 06 grudnia w naszym przedszkolu pojawił się długo oczekiwany gość święty Mikołaj. Na jego wizytę dzieci cierpliwie czekały. Po śniadaniu poznaliśmy legendę o św. Mikołaju. Powitaliśmy św. Mikołaja zimową piosenką . Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze i przyniosło dzieciom wiele radości. Św. Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami. Cieszymy się, że Św. Mikołaj o nas pamiętał i czekamy na jego wizytę w przyszłym roku.
Zabawa andrzejkowa !!!
Andrzejki to idealna chwila do wróżb i zabaw tuż przed nadchodzącym adwentem. Z tej okazji 29.11.2023r. w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Jak tradycja nakazuje na imprezie andrzejkowej nie zabrakło wróżb i zabaw przygotowanych przez uczniów naszej szkoły. Zabawy te cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród starszych dzieci, jak
i najmłodszych uczestników imprezy, ponieważ rozwijały wyobraźnię, pozwalały oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Muzyka wprowadziła biorących udział w imprezie w radosny nastrój, dzięki czemu wszyscy świetnie się bawili.
9
Andrzejki w przedszkolu
- 40
Andrzejki to stary ludowy zwyczaj, który przetrwał do dzisiaj. Andrzejki są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji; to czas czarów, wróżenia, przepowiadania co przed nami. Nasze przedszkolaki również chciały zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co je czeka. Zebraliśmy się więc w by wspólnie się pobawić, poczarować, powróżyć. Dowiedzieliśmy się co nas czeka w niedalekiej przyszłości i tej bardziej odległej (np. dotyczącego tego jaki zawód wybiorą przedszkolaki jak już dorosną). Czy wróżby się spełnią – przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły one nam wiele radości, były okazją do wspólnej zabawy. Ten magiczny dzień wróżb i czarów bardzo spodobał się dzieciom szczególnie, że tradycyjnie miały również krótką zabawę przy dźwiękach wesołej muzyki.
Dzień Pluszowego Misia w przedszkolu
- 27
Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego dziecka, ukochana maskotka na dobre i złe chwile. Można go przytulić, a nawet powiedzieć mu o czymś bardzo ważnym.Z tej okazji w dniu 25.11.2022 r. przedszkolaki z naszego przedszkola uczestniczyły w obchodach "Światowego Dnia Pluszowego Misia". Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim "milutkim przyjacielem". Można było zobaczyć misie małe, średnie, duże, brązowe, różowe, białe itd. Wszystkie były śliczne i wyjątkowe. W tym wesołym dniu przedszkolaki czekało wiele atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy ze swoimi misiami, poznały również historię ich święta i bawiły się do znanych misiowych przebojów. Przedszkolaki odwiedził prawdziwy miś - Kubuś Puchatek wraz ze swoim przyjacielem Tygryskiem. Był to wyjątkowy i niezapomniany dzień.
,,Święty Mikołaj na Kresach 2023”
Od kilku lat nasza placówka bierze udział w akcji zorganizowanej przez Towarzystwo Patriotyczne Kresy razem z Delegaturą Kuratorium Oświaty w Częstochowie. Dzięki Wam, Rodzicom możemy wpierać misję wsparcia naszych Rodaków zamieszkujących na Kresach Wschodnich. Dzięki staraniom przedszkoli, szkół i placówek olbrzymia pomoc trafiła do dzieci z Litwy, Białorusi i Ukrainy. Tegoroczna akcja ,,Święty Mikołaj na Kresach 2023” obejmowała pomoc materialną dla Polaków mieszkających w obwodzie lwowskim na pogrążonej wojną Ukrainie. W tym roku zbieraliśmy słodycze, przybory szkolne i dary żywnościowe. Każda klasa przygotowała gotowy prezent, który został przekazany konkretnemu dziecku mieszkającemu na Kresach. Nasza placówka przygotowała osiem paczek. Organizatorzy dziękuję , ze kolejny rok byliśmy z nimi, za okazane wsparcie, zaangażowanie i solidarność z naszymi Rodakami, zwłaszcza w tym trudnym dla Nas wszystkich czasie.
Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości
Dnia 10 listopada odbyła się uroczysta akademia z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Akademia miała na celu wzbogacić przede wszystkim wiedzę uczniów o historycznych wydarzeniach sprzed lat, rozwijać szacunek dla dokonań poprzednich pokoleń, uświadomić ciągłość historii, ale także wzbudzić wśród zebranych refleksje. Uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną na ziemiach polskich, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki o własne państwo. Nie zabrakło wspólnego śpiewu najpiękniejszych pieśni patriotycznych. To święto sprawia, że w zabieganym codziennym życiu zatrzymujemy się na chwilę i wspominamy naszych dziadków oraz pradziadków walczących o wolność. Przed uroczystą akademią uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami przemaszerowali zapalić znicze w miejscach pamięci w naszej miejscowości, co jest pięknym dowodem patriotyzmu.
Kodeks Przedszkolaka 2023/2024 oraz Procedury postępowania z dzieckiem agresywnym w Przedszkolu Samorządowym w Olszynie
XXIII Dzień Papieski
Społeczność szkolna i parafialna w Olszynie w sposób szczególny obchodziła tegoroczny, XXIII Dzień Papieski. Uczniowie pod kierunkiem p. Natalii Małyski i p. Joanny Krystek przygotowali wyjątkową akademię zatytułowaną „Droga do świętości”, którą zaprezentowali w ZPO w Olszynie oraz w kościele parafialnym. Przedstawienie jednocześnie odświeżało wspomnienia dorosłym, jak i pozwoliło przybliżyć najmłodszym osobom postać świętego Jana Pawła II. Występ w piękny sposób ukazywał sylwetkę papieża- Polaka- od jego narodzin, poprzez dzieciństwo, wczesne kapłaństwo, posługę papieską, aż po jego ostatnie dni na ziemi. Całość uatrakcyjniały efekty wizualno- dźwiękowe, dzięki którym widz mógł zobaczyć mniej znane zdjęcia papieża, a także nagrania z ważniejszych momentów pontyfikatu. Wyjątkowości wydarzeniu dodała oprawa muzyczna w postaci pieśni, takich jak „Abba Ojcze”, „Barka”, „Wadowice”, tak bardzo kojarzonych z Ojcem Świętym Janem Pawłem II. W śpiew włączyła się zarówno społeczność uczniowska w szkole, jak i parafialna w kościele, co wywołało wiele wzruszeń. Akompaniament gitarowy do pieśni przygotowały uczennice olszyńskiej szkoły.
Dopełnieniem obchodów Dnia Papieskiego było rozstrzygnięcie zorganizowanego w olszyńskiej szkole konkursu plastycznego o tytule „Jan Paweł II- Święty Uśmiechnięty”. Jego celem była m.in. popularyzacja wśród uczniów wiedzy o życiu świętego Jana Pawła II oraz pielęgnowanie jego pamięci. Dzieci i młodzież przygotowała wiele wspaniałych prac, a najlepsze z nich zostały wyróżnione dyplomami i nagrodami ufundowanymi przez Radę Rodziców. Wszystkie dziecięce wytwory plastyczne znalazły swoje miejsce w galerii prac konkursowych, które można podziwiać w Szkole Podstawowej w Olszynie.
Dzień Edukacji Narodowej
- 1
Dzień Edukacji Narodowej obchodzimy 14 października i jest to okazja do podziękowania wszystkim nauczycielom, pedagogom, dyrektorom szkół i przedszkoli, pracownikom oświaty oraz wszystkim osobom zaangażowanym w edukację dzieci i młodzieży.
Tegoroczne Święto Edukacji w naszej szkole, którego obchody przypadły na 12 października br., zgromadziło w szkole nie tylko naszych uczniów i nauczycieli, ale także wyjątkowych gości: Panią Wójt Iwonę Burek, ks. Dziekana Jarosława Wiśniewskiego, Prezydium Rady Rodziców, oraz emerytowanych nauczycieli szkoły i pracowników obsługi.
Uroczysta akademia rozpoczęła się występem uczniów z klas I-III, którzy pod okiem pani Joanny Radek, pani Iwony Gomoluch oraz pani Agnieszki Czerneckiej w urokliwy sposób wykazali swoje umiejętności recytatorskie i muzyczne. Gromkim brawom wieńczącym ich występ nie było końca. Następnie Prezydium Samorządu uczniowskiego w imieniu uczniów złożyło życzenia wszystkim zgromadzonym.
Następnie nadszedł czas na część oficjalną. Głos zabrała Pani Beata Halemba - Dyrektor naszej szkoły, która przywitała i podziękowała przybyłym gościom za obecność, a także uczniom za przygotowaną akademię.
Kolejne słowa wdzięczności popłynęły z ust Pani Wójt, która złożyła najserdeczniejsze życzenia dla wszystkich obecnych. Wyrazem wdzięczności był piękny bukiet kwiatów złożony na ręce Pani Dyrektor.
To był piękny i słoneczny październikowy dzień. Dzięki zaangażowaniu Rodziców, Uczniów, Pracowników naszej szkoły na czele z Panią Dyrektor, stał się on niezwykły i na stałe zapisał się w naszych myślach.
Drodzy Uczniowie!
Zarząd Samorządu to tylko Wasi przedstawiciele. To Oni pociągną Was za rękę, by wspólnie tworzyć w Naszej Szkole ciekawe przedsięwzięcia. Samorząd Uczniowski to instytucja wewnątrzszkolna, która daje możliwości rozwijania zainteresowań i Waszych pasji, kształtuje nawyki i umiejętności wspólnego działania i osiągania celów, ułatwia integrację społeczności uczniowskiej w szkole, umożliwia realizację Waszych aspiracji społecznych, aktywizuje Was
i wpływa na rozwój Waszego poczucia odpowiedzialności i przedsiębiorczości. Praca
w Samorządzie Uczniowskim stwarza alternatywę dla bierności i pasywności społeczności szkolnej. Dlatego zapraszamy Was do współpracy! Zachęcamy do czynnego udziału we wszystkich akcjach i działaniach podejmowanych w ramach samorządu. Wasza pomysłowość drodzy Uczniowie i nasze doświadczenie na pewno dadzą wymierne efekty w postaci ciekawego życia szkolnego, tego poza nauką oczywiście.Samorząd Uczniowski to Wy wszyscy!
CELE I ZADANIA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
- Reprezentowanie całej społeczności uczniowskiej Szkoły.
- Dbanie o dobre imię Szkoły.
- Praca na rzecz innych i pomoc potrzebującym - Szkolne Koło Wolontariatu.
- Organizowanie różnych form aktywności uczniów w porozumieniu z Radą Pedagogiczną i Dyrektorem
- Rozwijanie poczucia przynależności do społeczności Szkoły.
- Aktywizowanie życia szkolnego w Szkole.
- Kształtowanie nawyków efektywnego współdziałania w zespole i pracy w grupie
- Kształcenie samodzielności, aktywności i organizacji życia kulturalnego w Szkole i w środowisku.
- Kultywowanie i wzbogacanie tradycji Szkoły.
SKŁAD SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
Rok szkolny 2023/2024
ZARZĄD:
Przewodniczący – Sonia Cierpioł
Zastępca Przewodniczącego – Bartosz Kuźniak
Sekretarz – Oliwier Smereczyński
Skarbnik – Emilia Brol
OPIEKUN:
Agnieszka Czernecka
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie